Odwrót aż do końca

      W dniu 7 września Grupy Operacyjnej „Śląsk” dotarła do linii Nidy. Cały czas odpierano natarcia niemieckiego VIII Korpusu Armijnego, zbierały się też niedobitki polskich jednostek, m.in.. 6 Dywizji Piechoty zdziesiątkowanej pod Pszczyną. W dniu 8 września 23 Dywizja Piechoty (dowódca płk dypl. Władysław Powierza) rozpoczęła swój bój o utrzymanie linii Nidy. W rejonie przyczółka Ksany – Opatowiec z powodzeniem stawiła czoła niemieckiej 8 Dywizji Piechoty (dowódca gen. leut. Rudolf Koch-Erpach; VIII KA, 14 Armia) i 28 Dywizji Piechoty (dowódca gen. leut. Hans von Obstfelder; VIII KA, 14 Armia). W dniu 9 września nastąpiła zmiana rozkazów – 23 Dywizja Piechoty (dowódca płk dypl. Władysław Powierza) dostała zadanie uderzenia na niemieckie jednostki pancerne w rejonie Pacanowa i Stopnicy. Niemcy nie podjęli walki, więc oddziały 23 Dywizji Piechoty (dowódca płk dypl. Władysław Powierza) i 55 Dywizji Piechoty Rezerwowej (dowódca płk piech. Stanisław Kalabiński) zajęły obydwa miasta.

     Jednakże w dniu 10 września żołnierze dostali rozkaz wycofania się za linię Wisły. Po przejściu Wisły Grupa Operacyjna „Śląsk” miała przejść na linię Sanu i tam zorganizować obronę. Nakładem ogromnych sił udało się zorganizować przyczółek na Wiśle w rejonie Osieki i mimo stałych niemieckich kontrataków odpieranych przez 55 Dywizję Piechoty Rezerwowej (dowódca płk piech. Stanisław Kalabiński) i oddziały Grupy Fortecznej (dowódca płk Wacław Klaczyński) gen. Sadowski zdołał przeprawić swych ludzi na drugi brzeg Wisły i ruszyć w kierunku Sanu. Niestety Niemcy byli szybsi i przeszli linię Sanu jeszcze przed zorganizowaniem tam polskiej obrony, dlatego Grupa Operacyjna „Śląsk” dostała rozkaz dalszego odwrotu. 

    W dniu 16 września byli już w okolicach Biłgoraju. Bezpośrednie dowództwo nad nimi objął gen. Piskor. W dniu 17 września nastąpił odwrót w kierunku Tomaszowa Lubelskiego. W dniach 19 i 20 września toczył się bój pod Tomaszowem, ale była to już beznadziejna walka. W dniu 20 września gen. Piskor poddał swoje oddziały. Grupa Operacyjna „Śląsk” cofnęła się o 450 km na wschód, co kosztowało życie około 2000 ludzi..

 

Jednostki i bitwy

Jednostki:

Bitwy: